Kiedy może okazać się przydatna gilotyna do papieru?

Wydaje się, że gilotyna do papieru to urządzenie potrzebne jedynie w biurze lub urzędzie – nic bardziej mylnego! Przydaje się ona zarówno w firmach poligraficznych, jak i szkołach, czy wreszcie we własnym domu. Ten prosty mechanizm spełnia bardzo funkcjonalną i przydatną rolę, jeśli tylko potrafimy wykorzystać pełnię jego zastosowań. Poniżej kilka, mamy nadzieję, przydatnych uwag na temat gilotyn do papieru oraz kilka słów o renomowanych markach produkujących to urządzenie.

Krótka historia gilotyny do papieru

Gilotynę rozpowszechniła jak wiadomo Rewolucja francuska, podczas której ten morderczy wówczas wynalazek był używany na niespotykaną dotąd skalę. Co ciekawe gilotyny używano w Europie już w XII wieku, ale to projekt autorstwa Josepha Ignace Guillotina zyskał swoją mroczną sławę. Mimo sporadycznego zastosowania urządzenia w podczas II Wojny Swiatowej przez Niemców dziś gilotyna kojarzy się raczej ze z ruchomym ramieniem z nożem służącym do cięcia papieru lub blachy.

Rodzaje gilotyn

Jak wspomniano wyżej dziś w powszechnym użyciu występują gilotyny do papieru i metalu. Te do cięcia blachy posiadają bardzo ciężkie ramię zakończone ostrą krawędzią, która miażdżąc obrabiany materiał jednocześnie go tną. W gilotynach do papieru ramię zakończone jest cienkim nożem, który wbija się coraz głębiej dokładnie przecinając delikatny materiał. Nie trzeba nikogo przekonywać, że tutaj najważniejsza jest precyzja, stąd wśród współczesnych gilotyn dużą wagę przykłada się do optymalizacji parametrów.

Zobacz również  Jak przechowywać sprzęt elektroniczny w domu

Jaka gilotyna do biura?

W zasadzie najlepsza będzie taka gilotyna do papieru, która będzie potrafiła przeciąć, jak największą ilość stron. Pozwoli to szybciej i efektywniej wykonać pracę, a aktualnie występują modele potrafiące przyciąć nawet 50 stron jednocześnie. Oczywiście tego typu urządzenia doskonale sprawdzą się również w zakładach poligraficznych czy fotograficznych, choć jeśli przycinanie do konkretnego formatu jest jedną z usług, które musimy wykonać w naszej firmie lepiej zainwestować w gilotynę automatyczną.

Jaka gilotyna do przedsiębiorstwa?

Oczywiście zakładamy, że działalność firmy nie wiąże się z usługami rachunkowymi czy finansowymi, a raczej standardową produkcją. W takim przypadku doskonale sprawdzą się takie gilotyny do papieru, za pomocą których można przyciąć karton – tutaj warto jednak zauważyć, że powinno to być urządzenie o większym niż standardowy A4 rozmiar. Optymalnym wyjściem jest gilotyna do papieru z regulowanymi miarkami do papieru lub najlepiej z laserowym wskaźnikiem.

Jaka gilotyna do domu?

Czy w domu przyda się gilotyna do papieru? Oczywiście, że tak! Nie musi to być rzecz jasna egzemplarz automatyczny, czy z laserowym wskaźnikiem – wystarczy zwykła standardowa gilotyna z precyzyjnym ustawianiem. Za pomocą takiego urządzenia możemy wyciąć własnoręcznie zaprojektowane zaproszenia na ślub lub urodziny, lub po prostu zmniejszyć standardowy format A4 o połowę i więcej, czy przyciąć rozłożone pudełko do pożądanych wymiarów, lub nawet grubszy materiał tekstylny.

Zobacz również  Jak przechowywać sprzęt elektroniczny w domu

Najpopularniejsze gilotyny do papieru

Bez względu na to, czy będziemy używać gilotyny do papieru w firmie, czy w domu, zawsze warto kupić lepszy jakościowo produkt, który zagwarantuje dłuższe i efektywniejsze użytkowanie. Dlatego lepiej głębiej sięgnąć do portfela i zakupić renomowany produkt np. jedną z gilotyn do papieru włoskiej firmy Kobra, lub któryś z modeli amerykańskiego pioniera rynku urządzeń i akcesoriów biurowych, cieszącego się ponad 100-letnią historią rodzinnego przedsiębiorstwa Fellowes.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *