Studia informatyczne – plusy i minusy kierunku

studia informatyczne

Wybór kierunku studiów to jest uznawany za pierwszy krok w dorosłe życie, który determinuje przyszłość zawodową młodego człowieka. Podejmując taką decyzję, trzeba kierować się swoim zainteresowaniami i preferencjami, a jednocześnie wybrać takie studia, których ukończenie da realną szansę na znalezienie pracy i pozwoli się rozwijać. Jednym z najpopularniejszych obecnie kierunków studiów jest informatyka. Czy studia informatyczne spełniają wymienione wyżej warunki?

Charakterystyka studiów informatycznych

Informatyka to dziedzina wiedzy, która łączy w sobie wiedzę i umiejętności związane z metodami tworzenia i przekazywanie informacji w technice, genetyce czy ekonomii. W nauce tej przedmiotem zainteresowania jest także urządzaniem, tworzeniem, przekazywaniem i przekształcaniem danych za pomocą programów komputerowych. Studenci informatyki muszą znać nauki ścisłe, zwłaszcza matematykę i informatykę, a także posiadać umiejętność logicznego i abstrakcyjnego myślenia, co jest konieczne w trakcie nauki formatowania. Ten kierunek studiów przygotowuje specjalistów z zakresu technik komputerowych. Absolwenci studiów informatycznych zazwyczaj nie mają problemów ze znalezieniem pracy, stąd duża popularność tego kierunku studiów.

Jakie są plusy i minusy podejmowania studiów informatycznych?

Wśród plusów podejmowania studiów informatycznych wymienia się możliwość znalezienia pracy za dobre wynagrodzenie. Należy jednak pamiętać o tym, iż informatyk powinien się dokształcać i rozwijać swoje umiejętności, jeśli chce być aktywnym na rynku pracy. Informatyka to studia techniczne, dające konkretną wiedzę, co obecnie, przy nadwyżce absolwentów kierunków humanistycznych, jest dużą zaletą. Programiści, którzy są dobrzy w tym, co robią, rzeczywiście mają bardzo dużo ofert dobrze płatnej pracy. Ze względu na dużą ilość firm branży IT, łatwo znaleźć staż czy praktyki, czyli rozpoczęcie kariery nie jest trudne – rzecz jasna, jeśli jest się dobrym specjalistą.

Zobacz również  Profesjonalny coaching

Na studiach informatycznych trzeba się uczyć również matematyki i fizyki na wysokim poziomie, co dla wielu studentów może być trudne. Należy pamiętać, iż same studia nie są wystarczające do tego, by osiągnąć sukces na rynku pracy – należy uczyć się samemu.

Decydując się na studia informatyczne, należy przeanalizować plusy i minusy studiowania tego kierunku. Informatyka to swego rodzaju pasja i bez zamiłowania do tego kierunku, nie da się z
sukcesem ukończyć studiów informatycznych.  Bez wątpienia, podejmując decyzję o ich wyborze, trzeba być komputerowym maniakiem, który bez żalu będzie wiele godzin spędzał na nauce programowania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *