Profesjonalny coaching

Coaching dotarł do Polski stosunkowo niedawno i w krótkim czasie osiągnął dużą popularność. Wykłady coachów są organizowane w całym kraju i przeważnie przyciągają tłumy. Nic więc dziwnego, że wiele polskich uniwersytetów zdecydowało się na otwarcie studiów podyplomowych na tym kierunku. Czym właściwie jest coaching? Dla kogo są te studia?

Czym jest coaching?

Coaching przez wielu jest błędnie rozumiany, a słowo coach stało się nadużywane. Jeśli słyszymy, że coach ma na celu doradztwo, czy nakierowywanie klienta na odpowiednią ścieżkę, możemy być pewni, że osoba, która o tym mówi nie ma pojęcia czym w rzeczywistości jest ta dziedzina. Coaching opiera się na wsparciu, ale bez wybierania drogi, czy sugestii. Dobry coach ma pomóc klientowi poszerzyć horyzonty, pokazać mu jak duże ma możliwości i przez odpowiednie pytania nauczyć je wykorzystywać. Coach nie daje gotowych rozwiązań, ale pomaga w ich odkryciu.

Do kogo skierowane są studia?

Wbrew pozorom istnieje wiele stanowisk, na których przydatny okazuje się coaching. Studia podyplomowe na tym kierunku skierowane są m.in. do doradców zawodowych i osób zajmujących się rozwojem osobistym, menedżerów, kierowników i dyrektorów dużych firm, psychologów, terapeutów i trenerów. Studia te pomagają w pracy z ludźmi, motywowaniu ich do działania, poznawaniu ich potrzeb i oczekiwań. Mogą się ich podjąć również osoby, które na co dzień nie zajmują żadnego z wymienionych stanowisk, ale chciałyby w przyszłości zająć się np. organizacją szkoleń i wykładów coachingowych.

Zobacz również  Czy warto studiować ekonomię? Co dalej – dowiedz się

Gdzie studiować?

Na kierunku coaching studia podyplomowe można podjąć w wielu polskich miastach. Uczelnie, które je oferują to m.in. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Społeczna Akademia Nauk w Łodzi, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, czy Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku. W dziedzinie coachingu dostępnych jest wiele kierunków, m.in. coaching systemowy, coaching menedżerski, zastosowanie narzędzi coachingowych, coaching w biznesie, coaching efektywności indywidualnej, czy coaching biznesowy w turystyce.

Czego uczą studia?

Głównym założeniem studiów podyplomowych z coachingu jest nauka budowania relacji między coachem a klientem. Osoba kończące studia posiada wiedzę umożliwiającą bezkonfliktową konwersację nastawioną głównie na potrzeby klienta. Coach ma umiejętność zadawania pytań i wyciągania z nich wniosków. Słuchacze poznają różnorodne metody i narzędzia coachingowe. Zaznajamiają się również z kodeksem etycznym. Studia te nastawione są na zdobywanie umiejętności praktycznych, więc przyszli coache mają szanse na samodzielne zapoznanie się z różnorodnymi modelami sesji, czy narzędziami pracy.

Profesja coacha nie jest łatwa, wymaga poznania mechanizmów rządzących ludzką psychiką. Dobry coach musi umieć stawiać granice, słuchać i wyciągać wnioski. Studia podyplomowe z pewnością tego nauczą. Dziś coraz więcej osób obejmujących kierownicze stanowiska i współpracujących z ludźmi decyduje się na ich podjęcie. To również kierunek dla pasjonatów psychologii i rozwoju osobistego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *