Mikroprzedsiębiorca – kiedy musi on posiadać konto bankowe?

przedsiębiorca przy komputerze

Mikroprzedsiębiorcą jest osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, której firma co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniła poniżej dziecięciu pracowników, a roczny obrót netto oraz sumy aktywów ze sprzedaży towarów i usług nie przekraczają 2 milionów euro. Czy przy małej działalności trzeba mieć osobne konto dla mikroprzedsiębiorcy?

Czy trzeba mieć konto dla mikroprzedsiębiorcy?

konto w nest bank dla mikroprzedsiębiorcówProwadzenie firmy małej czy jednoosobowej jest prostsze, ale są aspekty działalności niezależne od wielkości przedsiębiorstwa. Wszyscy bowiem muszą mieć konto do rozliczania podatków i ZUS. Obecnie istnieje Białą Listą Podatników VAT, czyli wykaz płatników VAT, w którym zaznaczone jest, czy dany przedsiębiorca opłaca VAT oraz podany jest rachunek bankowy, z którego to robi. Od 1 stycznia 2020 płatności obciążone podatkiem VAT mogą być realizowane wyłącznie poprzez konta bankowe zarejestrowane w wykazie. Czy oznacza to, że nie można dokonywać płatności z prywatnego rachunku i trzeba mieć konto dla mikroprzedsiębiorcy? Nie ma takiego obowiązku, ale w znacznym stopniu ułatwia to działalność. Brak konta firmowego oznacza bowiem brak możliwości wykonania przelewu z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności oraz mieszanie finansów osobistych z firmowymi. Prywatny rachunek w wykazie podatników może także oznaczać kłopot dla nas i naszych kontrahentów. W związku z tym lepiej założyć konto firmowe i zaktualizować numer rachunku w bazie CEIDG. Nie musimy się obawiać dodatkowych kosztów, gdyż wiele banków oferuje całkowicie bezpłatne konto dla przedsiębiorców.

Zobacz również  Co powinno uwzględniać wyposażenie sal konferencyjnych?

Konto dla mikroprzedsiębiorcy. Jak to rozwiązać?

Wprawdzie przepisy nie definiują nakazu firmowego konta dla mikroprzedsiębiorcy, ale z kilku względów warto je mieć. Prowadząc nawet jednoosobowo firmę przelewy do urzędu skarbowego i do ZUS musimy zlecać z konta bankowego, ale nie ma nakazu, że musi to być konto firmowe, a nie może być rachunek prywatny. Będzie on jednak zarejestrowany w wykazie podatników VAT, czyli znajdzie się na Białej Liście. W celu weryfikacji numeru konta wgląd do wykazu mają wszyscy zainteresowani, a w ramach czynności kontrolnych również organy ZUS i skarbowe. Oznacza to, że te postronne osoby poznają numer naszego rachunku prywatnego i inne dane. Co bardzo ważne, środki na koncie firmowym dają lepszy obraz sytuacji finansowej firmy, więc może lepiej nie mieszać ich z tymi prywatnymi. Jeśli posiadanie konta firmowego będzie generowało jakieś koszty, będziemy mogli wliczyć je w koszty własne prowadzenia firmy. Ponadto odsetki generowane od środków na koncie firmowym, nie są objęte tzw. podatkiem Belki.

Konto dla mikroprzedsiębiorcy nie jest koniecznością, ale oddzielenie spraw prywatnych od zawodowych, także w kwestii finansów, jest wygodne i praktyczne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *