Chcesz założyć konto walutowe dla swojej firmy?

banknoty euro na stole

Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa wymaga sporego wysiłku organizatorskiego. Ilość formalności i wymogów, jakie należy spełnić, jest bardzo duża. Jednym z nich jest konieczność założenia firmowego konta. Sytuacja dodatkowo komplikuje się w przypadku kont walutowych.

Wejście z własną ofertą na rynki zagraniczne jest dla każdego przedsiębiorcy sporym wyzwaniem. Działanie to daje jednak bardzo wielkie możliwości rozwoju firmy. Wymaga to oczywiście rozliczania się w walutach obcych. Najczęściej chodzi o euro i dolary. W takiej sytuacji konieczne jest założenie firmowego konta walutowego.
Wszystkie banki oferują taką możliwość, jednak nie wszędzie oferta będzie tak samo dobra dla przedsiębiorców.

Jednym z najważniejszych wymagań w prowadzeniu przedsiębiorstwa jest kontrola kosztów. Należy pamiętać, że konto walutowe dla firm również takie koszty generuje. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby dokładnie prześledzić ofertę banków, gdyż opłaty za poszczególne usługi mogą bardzo się różnić. Prowadzi to oczywiście do mnożenia zupełnie niepotrzebnych kosztów.

Na co zwrócić uwagę?

Na początku warto zwrócić uwagę, czy założenie firmowego konta walutowego obarczone jest opłatą. Niektóre banki oferuję założenie konta za darmo. Należy jednak pamiętać, iż jest to opłata jednorazowa i w dłuższej perspektywie nie jest tak ważna. Przy wyborze banku nie można więc kierować się wyłącznie tym czynnikiem.
W kolejnym kroku należy sprawdzić, ile kosztuje miesięczna obsługa konta dla firmy. Tutaj ceny potrafią się bardzo różnić. Dla mniejszych firm taka opłata potrafi stanowić już zauważalny wydatek.
Przy obsłudze kont walutowych banki mogą pobierać również prowizję od przelewów. Wykonując dużo takich operacji, można ponieść spore koszty. Przy zakładaniu konta należy więc dokładnie zapoznać się z cennikiem i ofertą banków.

Zobacz również  Niszczarka dysków twardych

Niektórzy przedsiębiorcy w ogóle rezygnują z zakładania konta walutowego dla firmy i korzystają wyłącznie z kont prywatnych. Warto zwrócić uwagę, że przepisy nie wymagają od przedsiębiorców zakładania specjalnego konta firmowego. Wiedząc jednak, że będziemy regularnie rozliczać się w obcej walucie warto takie konto założyć. Ułatwia ono w znaczny sposób księgowania transakcji. Konta walutowe posiadając również więcej możliwości technicznych, które mogą przydać się przedsiębiorcom. Niewątpliwą zaletą konta firmowego jest również możliwość wliczenia opłat związanych z kontem w koszt uzyskania przychody. Dla przedsiębiorców jest to wiec duża oszczędność. Nie można oczywiście zapomnieć, o możliwość łatwego przewalutowania na preferencyjnych warunkach, co również pomaga w ograniczaniu wydatków przedsiębiorstwa.

Walutowe konto firmowe jest bez wątpienia bardzo dobrym rozwiązaniem. W znaczący sposób ułatwia ono transakcje zagraniczne. Na wybór odpowiedniego banku, w którym chcemy założyć takie konto, należy poświęcić jednak trochę czasu, aby wybrać najlepszą dla danego przedsiębiorstwa ofertę.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *