Przewozy kurierskie – za i przeciw

Rynek kurierski na przestrzeni kilku poprzednich lat bardzo się rozwinął. W wyniku tego doszło nie tyle od podziału rynku pocztowo-kurierskiego, co nawet do wprowadzenia pewnych rewolucji oraz wprowadzenia przez Pocztę Polską nowych usług. Czy zatem przewozy kurierskie są warte uwagi konsumentów, czy nie?

 

Jak przewozy kurierskie wpłynęły na rynek?

 

Niegdyś Polacy korzystali jedynie z usług poczty, chcąc wysłać nie tylko listy i pocztówki, ale również większych rozmiarów przesyłki. Można uznać, że Poczta Polska miała wówczas monopol na wszystkie usługi związane z wysyłką.

 

Sytuacja jednak zmieniła się, gdy na rynek wkroczyły firmy kurierskie, które zaczęły oferować niby podobną, a jednak zupełnie inną formę usług. Polacy widząc zmiany chętnie zaczęli korzystać z nowych możliwości, a w wyniku tego firmy kurierskie zaczęły masowo przejmować lwią część rynku.

 

Poczta Polska nie chcąc zostać w tyle, wprowadziła na rynek nowe usługi, jak również zmodyfikowała dotychczasowe. Powstał InPost, na rynek wprowadzone zostały Paczkomaty, a obecnie niektóre produkty można nawet zamówić do kiosku Ruchu.

 

Obecnie nieustannie prowadzony jest wyścig konkurencyjny, którego celem jest oczywiście zyskanie i utrzymanie przy sobie klienta.

 

Jakie są zalety przewozów kurierskich?

 

Zobacz również  Na co zwracać uwagę wybierając kuriera?

To, co spowodowało, że przewozy kurierskie stały się tak popularne w naszym kraju, to przede wszystkim szybkość dostarczonych przesyłek. Obecnie również jest to jeden z głównych powodów, które skłaniają klientów do skorzystania właśnie z tej formy przekazu paczek. Od momentu nadania przesyłki, do chwili jej otrzymania mijają zazwyczaj od 1 do 2 dni – oczywiście w obrębie naszego kraju.

Portrait Of Delivery Man With Parcels And Clipboard

Ponadto przewozy kurierskie są niezwykle wygodnym sposobem zamawiania i wysyłania różnych rzeczy. Nie trzeba, jak w przypadku tradycyjnej poczty udać się do urzędu. Kurier przywiezie paczkę prosto do naszego domu. Możliwe jest także zamówienie usługi nadania paczki – wystarczy zadzwonić po kuriera, umówić się na konkretny dzień, a on zgłosi się pod nasz adres i odbierze przesyłkę.

 

Dodatkową zaletą przewozów kurierskich jest fakt, iż kurierzy często wcześniej dzwonią do odbiorców, niejako się zapowiadając. Dzięki temu możliwe jest rozplanowanie sobie czasu lub poinformowanie kuriera, że o wyznaczonej godzinie nie będziemy mogli odebrać od niego paczki.

 

Jakie wady mają przewozy kurierskie?

 

Przewozy kurierskie są nieco droższe, niż tradycyjna poczta, jednak jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Przede wszystkim chodzi o szybkość dostarczenia przesyłki oraz możliwość otrzymania jej do domu – bez konieczności udania się do urzędu itp.

 

Niestety zdarzają się również pomyłki, w wyniku których dany pakunek dociera do niewłaściwego adresata. Różny jest również ich stan, bowiem niektórzy gorzej opłacani kurierzy nie traktują przesyłek z należytą starannością. Wtedy może dojść do uszkodzeń, co jest szczególnie niekorzystne w przypadku przedmiotów kruchych, np. szkło.

Zobacz również  Logistyka e-commerce - którą wybrać dla siebie?

 

Problemy pojawiają się również w terenach nieco mniej zagospodarowanych. Kurierzy zazwyczaj sami opracowują trasę, więc może darzyć się tak, że do terenów mniej zabudowanych będą wybierać się po prostu rzadziej.

 

Pomimo kilku drobnych wad przewozów kurierskich, warto jest korzystać z tej usługi, ponieważ jest szybka, wygodna i tania, w przełożeniu jakości usług i ceny.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *