Niszczarka dysków twardych

Archiwizacja danych w każdym mniejszym lub większym przedsiębiorstwie jest czymś oczywistym, a także, a może przede wszystkim koniecznym. Ze względów na wiele czynników, takich jak ochrona danych osobowych, jak i konkurencyjność firmy, zdecydowana większość dokumentów powinna być starannie zniszczona. I o ile w przypadku dokumentów papierowych ich utylizacja jest niezwykle prosta, to jeśli chodzi o dane zgromadzone na twardych dyskach, sprawa nie wygląda już tak łatwa. Wiele osób zapomina, że nawet z uszkodzonego pozornie dysku, specjaliści mogą odzyskać pewne dane, które nie koniecznie powinny trafić do publicznej wiadomości. Pamiętać należy o tym, że obowiązujące przepisy prawa, obligują wręcz, do należytego zabezpieczania wszystkich danych poufnych, które mogłyby zostać wykorzystane, np. w celu wyłudzenia korzyści materialnych.

Jak usunąć dane z dysków twardych?

Sposobów na usuniecie danych z dysków twardych jest kilka. Większość firm wybiera rozwiązanie, jakim jest ich składowanie, co jednak wiąże się z takimi niedogodnościami jak: brak miejsca i fakt, że bez problemu mogą one trafić w niepowołane ręce.

Innym rozwiązaniem może być metoda programowa lub demagnetyzacja. Pierwszy sposób polega na nadpisywaniu przez programistów struktury danego nośnika, w taki sposób by dane na nim zawarte już nigdy nie mogły być przetworzone lub odzyskane, mankamentem takiego rozwiązania jest przede wszystkim czas, którego zazwyczaj brakuje. Również warunkiem jest to, że dysk twardy nie może być w żaden sposób uszkodzony. Natomiast demagnetyzacja polega na rozmagnesowania powierzchni dysku twardego, poprzez umieszczenie go w polu magnetycznym, wytwarzanym przez specjalistyczny sprzęt. Jednak jest to dość kosztowne rozwiązanie.

Zobacz również  Jakie są rodzaje mikrofonów?

Najczęściej firmy wykorzystują urządzenia, jakimi są niszczarki dysków twardych, które pozwalają na jego mechaniczne uszkodzenie, tak, że nie można już go w jakikolwiek sposób odzyskać (doczytaj o profesjonalnych niszczeniu dysków twardych).

Jak działają niszczarki dysków twardych?

Na rynku można znaleźć szeroki wybór różnego rodzaju niszczarek dysków twardych. Do popularności tego rozwiązania, na pewno przyczyniły się jego zalety, jakimi są szybkość, prosta obsługa, skuteczność przy stosunkowo niedużych nakładach finansowych. Oferta dostępnego na rynku sprzętu obejmuje, zarówno zwykłe niszczarki ręczne, które sprawdzą się w warunkach domowych i małych firmach, jak również całkowicie zautomatyzowane urządzenia, które są bardzo wydajne i wytrzymałe. Te ostatnie, na pewno sprawdzą się w różnego rodzaju, dużych przedsiębiorstwach czy instytucjach. Najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, pozwalają na niszczenie ok 25 dysków na minutę oraz dobrze radzą sobie z telefonami, pamięciami przenośnymi czy innymi nośnikami, także optycznymi. Zasada działania tego typu urządzeń, podobna jest to tradycyjnych niszczarek do papieru. Do komory niszczącej wkłada się dysk, który jest przez nią w odpowiedni sposób mielony. Warto dodać, że niektóre firmy recyklingowe, zajmują się przetwarzaniem tego typu odpadów, co sprawia, że tego typu rozwiązanie, jest również korzystne dla środowiska naturalnego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *