Choć każdy praktycznie wie, czym jest mikrofon i gdzie się go używa, to jednak tylko garstka osób zdaje sobie sprawę z tego, że na rynku dostępny jest więcej niż jeden rodzaj tego urządzenia. Warto więc dowiedzieć się na jego temat nieco więcej, aby w razie potrzeby można było szybko dokonać wyboru odpowiedniej konstrukcji. Czym zatem różnią się pomiędzy sobą najpopularniejsze rodzaje mikrofonów?
Podstawowe informacje o mikrofonach
Przed rozpoczęciem analizowania poszczególnych modeli mikrofonów warto dowiedzieć się kilku podstawowych informacji o nich. Jak zatem fachowo się one nazywają i na czym polega zasada ich działania?
Mikrofon to dokładnie przetwornik elektroakustyczny, którego działanie polega na zamianie fal akustycznych na prąd elektryczny. Dzięki temu możliwe jest wzmocnienie dźwięku i wygenerowanie go na głośnikach. Jest to rozwiązanie powszechnie stosowane na scenie na koncertach, lecz także na różnego rodzaju eventach lub uroczystościach, gdy koniecznej jest wzmocnienie czyjegoś głosu.
Mikrofony dynamiczne
Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem mikrofonów są wersje dynamiczne. Cenione są one przede wszystkim przez artystów scenicznych, ponieważ takie mikrofony są odporne na sprzężenia i cechują się mniejszą czułością. Dodatkową zaletą takiego mikrofonu jest to, że nie wymaga on zasilania fantomowego, a także podczas przekazywania przez niego dźwięku ryzyko wystąpienia zakłóceń jest bardzo niskie.
Mikrofony pojemnościowe
Drugim bardzo popularnym rodzajem mikrofonów są wersje pojemnościowe. Ich cechą charakterystyczną jest niezwykła czułość oraz bardzo szerokie pasmo przenoszenia częstotliwości. Tego typu mikrofony wyłapują nawet najcichsze dźwięki, przez co są bardzo bogate w detale i niezwykle precyzyjne. Używa się ich przede wszystkim w studiach nagraniowych, gdzie w specjalnie stworzonych warunkach można wykorzystać pełnię ich możliwości.
Mikrofon kardioidalny
Niezwykle ciekawym rozwiązaniem technicznym są mikrofony kardioidalne. Cechują się one tym, że zbierają dźwięk z otoczenia tylko z jednego kierunku. W efekcie tego te mikrofony nie są w stanie zarejestrować wszystkich dźwięków, które wokoło nich są obecne.
Rozbudowaną wersją takiego mikrofonu jest odmiana dwukierunkowa. W tym wypadku przetwornik jest w stanie zebrać dźwięki dochodzące z przodu mikrofonu oraz z jego tyłu. Takie modele są bardzo popularne np. w radiach, ponieważ świetnie sprawdzają się do przeprowadzania wywiadów.
Jak kupić dobry mikrofon?
Znając podstawowe rodzaje mikrofonów, ma się solidną podstawę do tego, aby nabyć odpowiedni dla siebie model. Co jednak bardzo ważne, wiedza ta nie jest pełna i istnieje jeszcze kilka innych szczegółów, którym warto się dokładnie przyjrzeć, jeśli chce się mieć naprawdę dobre urządzenie.
Przede wszystkim warto przyjrzeć się temu, jaki będzie zamontowany na kupowanym mikrofonie filtr, który nie tylko chroni przetwornik, lecz dodatkowo jest w stanie przytłumić pewien zakres dźwięków.