Bez względu na wielkość dla funkcjonowania każdej firmy jednym z ważniejszych czynników jest zachowanie płynności finansowej. Bez niej nie można realizować bieżących zobowiązań wobec pracowników, płacić za lokal, media, regulować należności za produkty potrzebne do funkcjonowania firmy. Jak można temu zaradzić?
Szybki kredyt dla firm
Czasami tak się zdarza, że z przyczyn niezależnych przedsiębiorca traci płynność finansową. Najczęściej przyczyną są niepłacone w terminie faktury przez kontrahentów lub nagłe zawirowania na rynku ekonomicznym. Jedynym ratunkiem może być szybki kredyt dla firmy. W celu jego uzyskania należy w banku złożyć wymagane dokumenty. W przypadku firmy konieczne będzie zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu ze składkami oraz z US o terminowym regulowaniu zobowiązań i osiąganych dochodach. To te ostatnie będą miały istotne znaczenie dla zdolności kredytowej i wysokości dostępnego kredytu.
Zdolność kredytowa ma decydujący wpływ nie tylko na pozytywne lub negatywne rozpatrzenie wniosku, ale także na warunki na jakich kredyt zostanie przyznany. Oczywiście im zdolność jest lepsza, tym warunki będą korzystniejsze. Firma może liczyć na mniejszą marżę i ma możliwość negocjowania jak najbardziej korzystnych odsetek.
Szybki kredyt dla firm kalkulator
Przed złożeniem wniosku o kredyt warto wcześniej skorzystać z kalkulatorów kredytowych dostępnych w internecie, które obliczają wysokość rat dla konkretnego kredytu. Wystarczy wpisać:
• wysokość kredytu,
• wysokość odsetek,
• czas kredytowania (ilość rat),
• rodzaj rat (równe, malejące).
W ciągu kilku sekund internetowy kalkulator kredytowy pokaże żądany wynik. Za pomocą suwaka można wybrać wersję optymalną.
Najczęściej kredytobiorcę interesuje wysokość raty miesięcznej, która będzie obciążała bieżący budżet firmy. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem są równe raty miesięczne. Choć kredyt będzie droższy, to jednak wysokość rat pozwala na stworzenie poduszki bezpieczeństwa dla finansów firmowych.
Jeżeli wyrównanie zaległości przez kontrahentów jest kwestią najbliższego czasu, to warto wybrać kredyt z ratami malejącymi. W pierwszym okresie raty będą wysokie, ale z czasem będą maleć, opłaca się go nawet spłacić wcześniej.
Z czego składa się rata kredytu?
Rata kredytu to nie tylko pożyczona kwota i odsetki. Bank za usługę bankową pobiera także prowizję, marże, wymaga dodatkowego ubezpieczenia. Najczęściej wszystkie te opłaty wliczane są do kwoty kredytu i trzeba płacić od nich odsetki.
W przypadku rat równych w racie w pierwszej kolejności uwzględniana jest spłata odsetek, w drugiej rata kapitału. Taka struktura spłaty powoduje, że koszt kredytu jest wysoki.
Dla wielu firm ważna jest nie tylko wysokość rat, ale przede wszystkim koszty pozyskania pieniądza. Dla nich korzystniejszą opcją będą raty malejące. Ich główną częścią składową jest rata kapitałowa w stałej wysokości, do niej doliczane są odsetki. W miarę spłaty kapitału odsetki maleją a wraz z nimi raty.