Czym są arkusze plano

Drukowanie nieodłącznie związane jest z zastosowaniem odpowiednich materiałów.  Tylko wtedy możemy mówić o lepszej jakości pracy. Drukarnie starają się więc zachęcić klientów nietypowymi rozwiązaniami. Do takich metod zalicza się między innymi arkusze plano, które wyróżniają się, jeśli chodzi o materiał przeznaczony do druku.

Czym są arkusze plano?

Gdy mówimy o arkuszach plano mamy na myśli papier o formacie sita. W przeciwieństwie do innych materiałów arkusze plano nie składają się oraz nie posiadają załamów – są całkowicie proste. Dzięki temu możemy z łatwością stworzyć jedną kartę i dwie stronice w zależności od potrzeby. Format plano zdecydowanie różni się od składki, na której zazwyczaj drukuje się obraz. „Składka” może być potem z łatwością złożona – format plano nie daje nam takich możliwości. Dlatego też, format też znalazł swoje zastosowanie między innymi do kalendarzy trójdzielnych.

Co jeszcze o arkuszach plano?

Arkusze tego typu nie wymagają w żadnym wypadku dalszej obróbki introligatorskiej. Mogą być to arkusze jedno lub dwustronne – maksymalnie w formacie A2 plus. Podstawowa wersja arkusza plano nie wymaga nawet dodatkowych czynności wykrawania. Tego typu papier nie uszlachetnia się, stosując dodatkowe ozdoby. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, arkusze plano możemy wykorzystać nawet jako ulotkę.

Zobacz również  Usługi w zakresie home delivery

Arkusze plano są świetnym wyjściem kiedy na jednym arkuszu chcemy rozłożyć kilka – często bardzo różnych – projektów. Przy wyborze opcji dwustronnej bardzo ważne jest właściwe rozmieszczenie wszystkich projektów. Po wydruku, arkusze plano robione w dużym nakładzie mogą być w prosty sposób układne i pakowane w kartony.

Drukowanie arkuszu plano w praktyce

Żeby powstał arkusz plano, musimy koniecznie zastosować odpowiedni format pliku. W takich wypadkach projekt przykładowego arkusza lepiej zapisać w formacie PDF. Kolorystyka w tego typu arkuszach to zawsze tryb koloru CMYK. Jeśli format ten różni się, to żeby stworzyć arkusz plano, musimy przerobić całość we wspomniany tryb CMYK. Wymiar danego pliku musi być dostosowany do wybranego papieru. Arkusze plano to niemal zawsze tekst w kolorze czarnym, który w całości składa się z ograniczonej palety barw. Można stosować druk kolorowy, ale w tym wypadku nie wygląda to zbyt estetycznie i lepiej pozostać przy klasycznej, ograniczonej palecie barw.

Najczęściej powyższy sposób nadaje się, do projektowania minimalistycznych ulotek, gdzie kolory nie odgrywają takiej znaczącej roli. Technika, w jakiej wykonuje się arkusze plano to zawsze pełnoprawny druk offsetowy. Wprawdzie istnieje możliwość zastosowania druku cyfrowego, ale wpłynie to w znaczącym stopniu na końcową jakość druku. Jeśli uda nam się odpowiednio rozmieścić całość druku na arkuszu to z pewnością uzyskamy odpowiedni końcowy efekt. Warto zauważyć, że cena w przypadku tego typu arkuszu jest z reguły niezmienne i nie podlega dodatkowym wahaniom rynkowym. Przemysłowe rozwiązania są więc dobrą alternatywą, zwłaszcza jeśli nie potrzebujemy aż takiej różnorodności druku.

Zobacz również  Archiwizacja danych ewidencyjnych

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *