Czy warto studiować ekonomię? Co dalej – dowiedz się

biuro

Wybierając kierunek studiów, młody człowiek kieruje się różnym kryteriami. W przypadku kolejnych kierunków często jest to chęć rozwijania pasji, ale jeśli chodzi o ten pierwszy, zazwyczaj decyduje czynnik ekonomiczny. Gwarancja otrzymania dobrze płatnej pracy z pewnością zachęca do studiowania danego kierunku. Czy popularna ekonomia spełnia te kryteria?

Ekonomia – ciekawy i przyszłościowy kierunek studiów

Ekonomia to wbrew pozorem nie tylko żmudne i trudne obliczenia, ale przede wszystkim umiejętność przewidywania i projektowania działań – młody człowiek będzie musiał odpowiedzieć na pytania o to, co i w jakich ilościach produkować, z jakich technologii korzystać oraz kto będzie korzystał z produktu. Ekonomiści zajmują się również problemem bezrobocia i inflacji, rolą rządu w rozwoju gospodarczym kraju oraz wzrostem gospodarczym. Studia z dziedziny ekonomii wymagają od kandydata uzdolnień i zainteresowań przedmiotami ścisłymi, czyli matematyką i statystyką. Ekonomista musi umieć myśleć logicznie oraz analizować fakty gospodarcze w oparciu o teorie ekonomiczne.

Czy po skończeniu ekonomii łatwo znaleźć pracę?

Ukończenie studiów z ekonomii daje duże szanse na zdobycie ciekawej i dobrze płatnej pracy. Absolwenci mogą znaleźć pracę we wszystkich działach i sferach gospodarki na stanowiskach związanych z zarządzaniem, czyli w dziele księgowym firmy oraz zarządzających organizacją aż po najwyższe stanowiska kierownicze. Obecnie ekonomistów na rynku jest dużo, więc trzeba się dokształcać, by znaleźć dobrą pracę. Wciąż popularne są fundusze unijne, a przedsiębiorcy poszukują pracowników, którzy umieją wynajdywać i wypełniać wnioski. Konieczna jest także znajomość języka obcego na bardzo wysokim poziomie. Po ekonomii pracę można znaleźć w bankach, firmach ubezpieczeniowych, prywatnych przedsiębiorstwach, biurach rachunkowych lub w lokalnych samorządach. Absolwenci wyższych uczelni często chcą rozpocząć pracę na stanowisku głównego księgowego, ale by objąć takie stanowisko trzeba mieć dużo doświadczenia, co jest możliwe po kilku latach pracy jako młodszy specjalista. Wielu absolwentów decyduje się na wyjazd za granicę i pracę w międzynarodowych firmach. Jest to bardzo dobra decyzja pod względem finansowym, gdyż można zarobić dużo więcej niż w Polsce.

Zobacz również  Co to jest faktura proforma?

Co warto robić w czasie studiów? By ekonomia się opłacała

Konkurencja na rynku pracy jest dość duża, dlatego alby zwiększyć swoje szanse na znalezienie dobrze płatnej posady, trzeba zdobywać doświadczenie zawodowe jeszcze w trakcie trwania edukacji. Na początku nie można liczyć na bardzo wygórowane zarobki, ale zazwyczaj rosną one wraz z nabywanym doświadczeniem.
Rynek pracy się zmienia, więc nikt nie da młodemu człowiekowi gwarancji, że za 5 lat nadal będą potrzebni specjaliści z danej dziedziny. Ekonomia to kierunek, po którym ma się szeroką wiedzę i łatwo się doszkolić, by być atrakcyjnym dla pracodawców.