Czy jest sens posiadać kilka kart płatniczych?

 

Karty płatnicze stały się w dzisiejszych czasach niemal standardem. W 2013 roku kartę posiadało niemal 66% Polaków, z czego 17% przynajmniej dwie karty lub więcej. Czy warto posiadać kilka kart płatniczych? A może jest to całkowicie nieopłacalne?

 

Jakie są rodzaje kart?

Na rynku najbardziej popularne są trzy rodzaje kart:

  • Karty płatnicze, są one standardowym nośnikiem płatności wydawanym niemal do każdego rachunku bankowego.
  • Karty debetowe, które w odróżnieniu do kart płatniczych pozwalają na dokonane transakcji umożliwiających zejście salda poniżej środków dostępnych na koncie, tworząc tym samym „debet”.
  • Karta kredytowa, jest ona formą kredytu udostępnionego na dedykowanym koncie. Płatność tą kartą powoduje „zaciągnięcie” kredytu na zasadzie umowy adhezyjnej. Odsetki ponoszone są tylko od momentu skorzystania z karty i tylko na wykorzystaną kwotę. Mając limit na karcie 6000 zł, dokonując transakcję na kwotę 1500 zł, zapłacimy odsetki tylko za 1500 zł.

Każda z wyżej wymiCredit card online shopping paymentenionych kart występuje w wersji zbliżeniowej. Karty Paypas mają wbudowany chip RFID, który za pomocą NFC pozwala na dokonanie płatności zbliżeniowej.

Dodatkowo można się spotkać z kartami prepaid, inaczej mówiąc „przedpłaconymi”, które pozwalają na transakcje tyko do kwoty, na jaką się je zasili. Podobnie jak popularne w naszym kraju karty prepaid w telefonach. Wszystkie karty są obsługiwane przez terminale POS, które można spotkać prawie w każdym sklepie.

Zobacz również  Jaki bank wybrać?

 

Wspólne konto ROR

Jednym z częstszych powodów posiadania kilku kart do jednego rachunku jest wspólne konto. Jest najczęściej wybieraną opcją przez pary, które ze sobą mieszkają, najczęściej jednak przez małżeństwa. Zdecydowanie jedno wspólne konto pozwala na lepszą organizację wydatków, ponieważ wszystko dzieje się na jednym koncie, do którego dostęp mają obie osoby. Z drugiej strony może zdarzyć się sytuacja, gdy przy kasie transakcja zostanie odrzucona, ponieważ druga osoba w tym momencie dokonała zakupów w innym miejscu wykorzystując środki na koncie.

Zagrożenia wynikające z posiadania wielu kart

Mniej groźne dla finansów jest posiadanie kilku kart płatniczych, przy których niemożliwe jest zejście ponad stan na koncie. Jednak należy pamiętać, ze każda karta może być obciążona cykliczną opłatą za jej użytkowanie, zgodnie z tabelą opłat banku.

W przypadku kart kredytowych zagrożenia pojawiają się dopiero wtedy, gdy używamy kilku z nich. Każda karta kredytowa to zaciągnięty kredyt, który obniża zdolność kredytową, oraz naraża na niepotrzebne koszty z tytułu odsetek od wykorzystanej kwoty. Do tego dochodzi co kilka lat opłata za jej wznowienie. Można również wpaść w pułapkę finansową, gdyż środki na kartach kredytowych możemy zacząć uważać jako własne. A to tylko kredyt, który trzeba będzie wcześniej lub później spłacić.

Posiadanie kilku kart mija się z celem, jeżeli nie są nam one do niczego potrzebne. Zamiast 3 kart kredytowych lepiej mieć jedną z większym limitem. Najlepiej zlikwidować konta w bankach, z których usług nie korzystamy. A jeżeli zmuszeni jesteśmy do posiadania kilku kart, niech to będą zwyłe karty płatnicze.

Zobacz również  Ile zarabia punkt odbioru paczek?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *